AKN, dan 4: Čudo je kad slavi favorit!

Protekla tri dana uživali smo u fudbalu na Afričkom kupu nacija, a kako se prvi utisci sležu – jasno nam je da će biti zanimljivije od očekivanog!

Pogledali smo sedam susreta, od čega su čak četiri završena nerešenim ishodom, ali ni na jednom susretu nije viđeno manje od dva gola!

Završeno je prvo kolo u grupama A, B i C, dok smo tokom sinoćnjeg programa načeli takmičenje u grupi D, koja će današnjim susretima biti kompletirana, kao i grupa E čije susrete takođe pratimo danas!

Na startu takmičenja, domaća selekcija Obale Slonovače, silovito je otvorila Afrički kup nacija, gde je pred 37.000 ljudi slavila protiv Gvineje Bisau, rezultatom 2:0.

Rano je Obala Slonovače došla do prednosti, kada je Seko Fofana pogodio u 4. minutu za prednost od 1:0 na poluvremenu. U nastavku susreta, pobedu domaćinu obezbedio je fudbaler Crvene zvezde, Žan Filip Kraso, koji u 58. minutu meča, postavlja konačnih 2:0.

U drugom susretu grupe A, koji je otvorio program u nedelju viđene su Tantalove muke selekcije “Super Orlova”, koja je na kraju remizirala sa Ekvatorijalnom Gvinejom 1:1. Meč je otvorio pogodak Ibana Salvadora u 36. minutu, da bi Nigerija preko prve zvezde tima, Viktora Osimena izjednačila samo dva minuta kasnije. Imala je Nigerija inicijativu tokom celog susreta, a golman gostiju Ovono, zaustavio je napadača Napolija da postigne siguran “het-trik”. Na kraju, viđeno je i prvo iznenađenje.

Njima nije bilo kraja sve do poslednjeg susreta programa u nedelju, prvo smo u grupi B, prisustvovali veoma lošem meču rekordera po broju titula i prošlogodišnjem finalisti – Egiptu, koji je pukom srećom došao do remija sa Mozabikom 2:2. Rano su i “Faraoni” došli do prednosti kada je u 2. minutu Muhamed pogodio na asistenciju Salaha. Ipak, početkom drugog dela, gosti su “blic-krigom” iz dve školske akcije, u svega tri minuta preokrenuli na 1:2. Kada se činilo da će Mozambik doći do nestvarne pobede, odbrana gostiju napravila je nesvakidašnji kiks, koji donosi penal Egiptu, a njega Salah pretvara u konačnih 2:2.

Najveće iznenađenje dosadašnjeg dela turnira predstavlja poraz Gane u grupi B. “Crne zvezde” su od 17. minuta bile primorane da jure prednost Zelenortskih Ostrva, da bi nakon 0:1 na poluvremenu, fudbaler Fenerbahčea, Aleksander Điku, pogodio za 1:1 u 56. minutu. Potpuni šok, stigao je u prvom minutu nadoknade, kada Geri Rodrigez pogađa za 1:2, a “Plave ajkule” odnose veliku pobedu ispred Gane!

Da nas ohladi od šokova, potrudio se Senegal, a osvajač prethodnog Afričkog kupa nacija je na startu programa u ponedeljak, rutinski slavio protiv susedne Gambije sa 3:0. Papa Geje rano je otvorio meč, pogotkom u 4. minutu na asistenciju Sadio Manea, da bi gosti ostali sa desetoricom na terenu, na samom kraju prvog poluvremena. U nastavku, na terenu je postojao samo jedan tim, pa je Lamin Kamara duplirao prednost Senegala u 52. minutu, a najlepšim golom dosadašnjeg dela takmičenja isti igrač u 86. minutu meča, postavlja konačnih 3:0.

Novu podelu bodova, videli smo i u drugom susretu grupe C, gde je Kamerun remizirao sa Gvinejom 1:1. Veoma rano, reprezentativci Gvineje stigli su do prednosti pogotkom Mohameda Baja u 10. minutu, da bi kao i Gambija, nakon jednog nesmotrenog starta ostali sa desetoricom na kraju prvog dela igre. Kamerun je u nastavku veoma brzo odgovorio preko Magrija za 1:1 u 51. minutu, ali je do kraja susreta delovao potpuno neorganizovano, raštimovano i bez ideje, što je iznerviralo i legendarnog Samjuela Etoa na tribinama.

Poslednji meč u ponedeljak, a prvi u grupi D, pogledali smo između Alžira i Angole, a i on je završen bez pobednika – 1:1. Iako je preko Bagdada Bunedže, Alžir poveo u 18. minutu, mreže su nastavile da miruju sve do 68. minuta, kada nakon penala Mabululu postiže pogodak i donosi konačni remi i radost selekciji Angole, koja je slovila za autsajdera.

Dakle, nakon sedam odigranih susreta, samo su Obala Slonovače i Senegal uspele da opravdaju uloge favorita, dok su Nigerija, Egipat, Gana, Kamerun i Alžir ostali nedorečeni, pa je jasno da nas tokom narednih dana očekuje pravi spektakl!

Tokom utorka i srede, pratimo preostale susrete 1. kola grupne faze takmičenja!

Utorak otvaramo preostalim duelom grupe D, kada se u Buakeu od 15 časova sastaju Burkina Faso i Mauritanija! Nominalnog domaćina, u borbu za plasman u nokaut fazu, povešće Eduard Tapsoba, jedan od malobrojnih igrača koji nastupaju u Evropi, a Tapsoba to odlično radi partijama u dresu Leverkuzena. Tu je i Dango Uatara, koji će zbog povrede ostati upitan, pa je napad Burkine Faso pored Tapsobe oslonjen i na fudbalera Bornmuta. Jedini put, Mauritanija je protiv Burkine Faso slavila u kvalifikacijama za ovo takmičenje 2018. godine, dok je na na preostalih 8 susreta viđeno 5 pobeda Burkine Faso, uz još 3 remija. Najveći uspeh Burkine Faso ostaje finale iz 2013. godine, što će i ovoga puta pokušati da ponove, dok bi prolaz grupe po Mauritaniju značio ekvivalentno osvajanju turnira.

U terminu od 18 časova Tunis dočekuje Namibiju! Tunižani slove za favorite u grupi E, zato nakon ne tako lošeg nastupa na Mundijalu, gde je se tresao i aktuelni vicešampion sveta, Tunis otpočinje lov na kontinentalno takmičenje, na kome je do sada uspeo da osvoji jednu titulu 2004. godine. Tunis pored toga čeka svoj 21. nastup na Afričkom kupu nacija, a do sada drže rekord sa najviše učešća u nizu, gde će im ovo biti 16. vezan nastup na završnom turniru. Namibija čeka svoj start na četvrtom završnom turniru, dok je na prethodna tri završila na poslednjem mestu tabele svoje grupe, dok još uvek nisu upisali pobedu. Na devet susreta u svojoj istoriji, Namibija je pored dva remija upisala još sedam poraza, što je čini jednom od najlošijih selekcija na turniru.

Za kraj, u utorak od 21 čas, Mali debituje na ovom turniru, susretom protiv Južne Afrike! Ostaje istorija o našem prvom susretu sa Vuvuzelama, kada je Južna Afrika kao domaćin ugostila Mundijal. Ni do danas, selekcija Južne Afrike nije uspela da zabeleži veći rezultat, pa ostaje da se seća svoje jedine titule na takmičenju iz 1996. godine. Nastup u grupi E, biće 13. za Južnu Afriku. Ekipa Južne Afrike sastavljena je uglavnom od fudbalera koji nastupaju u domaćem prvenstvu, ali ostaje činjenica da bi upravo oni mogli da postanu prijatno iznenađenje turnira. Sa druge strane terena ostaje Mali, koji ima daleko zvučniji tim, a uz Mohameda Kamare koji nastupa u Monaku, tu je i Fusuši Dijabate, bivši fudbaler Partizana, dok svakako najveće zvezde tima ostaju Amadu Hajdara iz Lajpciga, kao i Bisuma iz Totenhema! Mali je do sada odigrao 54 utakmice na turniru kupa nacija, a da ostaje ekipa sa najvećim brojem odigranih mečeva bez osvojenog turnira. Najbliži tome, Mali je bio kada je u finalu poražen od DR Konga sa 3:2, 1972. godine! Ostaje da vidimo ko će biti bolji u derbiju 4. dana Afričkog kupa nacija?