Grupa C:
Prvenstveno zbog fudbalskih kvaliteta, potom i zbog činjenice da se nakon dvadeset godina pauze naša selekcija nalazi na Evropskom prvenstvu, grupa C ostaće jedna od najzanimljivijih, kao još jedna grupa u kojoj će se velika borba voditi za plasman u narednu fazu.
Jačinu sastavu ove grupe, svakako prikazuje vicešampion Evrope, selekcija Engleske, koja sa jednom stasalom generacijom, ultra-ofanzivno vanserijski potkovana, zasigurno staje u red najvećih favorita za najviši plasman. Posle nekih propuštenih prilika u prošlosti, Engleska će dodatni motiv za napad na titulu pronaći u tome što se ovo prvenstvo odigrava u Nemačkoj.
Činjenica je da će uz Englesku prema kontinuitetu igara, jedna od najneugodnijih selekcija biti i Danska, koja je na prethodnom Evropskom prvenstvu uspela da dođe do polufinala, u kome je upravo zaustavljena od Engleske. Ustaljen sistem rada, protkan velikim napretkom, pre svega, domaćeg fudbala, odakle godinama unazad izlaze sve bolji igrači, čine Dansku jednim od favorita za plasman dalje.
Među njihovim protivnicima će biti i dobro poznata selekcija Slovenije, sa kojom je uz isti broj osvojenih bodova preskočila kvalifikacionu fazu. Slovenija, baš kao i naša selekcija, na ovo takmičenje stiže posle dvadeset godina pauze, pa energije svakako neće izostati ni u redovima naših severnih suseda, koji će pokušati da dokažu da ovaj plasman, nimalo nije bio slučajnost.
Svakako, najviše pažnje publici u našoj zemlji privlači činjenica da će se na završnom turniru, po prvi put od nezavisnisti naći i selekcija Srbije koja posle dvadeset godina pauze, a nakon kontinuiranog napretka pod trenutnim selektorom, dolazi da dokaže kvalitet nakon bledih partija prikazanih na Svetskom prvenstvu.
Ova generacija, uspela je da sakupi preko potrebno iskustvo, koje će uz jačinu igračkog kadra pokušati da prikaže, odgovorivši na sve izazove koji u ovakvom sastavu grupe, ruku na srce, neće biti nimalo laki.
Došlo je do toga, da nakon dve decenije odstupanja, naša selekcija ima najbolju priliku da zaista dokaže svoj karakter i našu zemlju učini ponosnom nastupom na ovom Evropskom prvenstvu.
Osim Engleske, koja se u ovakvom odnosu snaga čini nedodirljivom, ostaje da svim srcem navijamo za naše „Orlove“, koji bi sa ovom generacijom, konačno mogli da naprave istorijski uspeh!
Utakmice u grupi C na programu su od šesnaestog juna, kada se od 18 časova u Štutgartu sastaju Slovenija i Danska, dok će jedan od najatraktivnijih mečeva grupe uslediti od 21 čas, kada će se u Gelzenkirhenu sastati Srbija i Engleska.
Drugo kolo, pratimo dvadesetog juna, a u njemu Srbija i Slovenija u jednom susednom derbiju, nastupaju od 15 časova u Minhenu, dok od 18 časova u Frankfurtu, selekcija Engleske igra svoj meč protiv Danske.
Finalni rasplet izuzetno zanimljive grupe C, ostavljen je za dvadeset i peti jun, kada mečeve trećeg kola pratimo u terminu od 21 čas, a u kojima se u Kelnu sastaju Engleska i Slovenija, da bi u Minhenu snage odmerili Srbija i Danska.
ENGLESKA:
Broj učešća na Evropskom prvenstvu: 11
Najveći uspeh: drugo mesto 2020.
Pozicija na FIFA rang listi: 4
Zauvek u redu velikih favorita i nekako uvek bez trofeja Engleska završava svoja učešća na Evropskim prvenstvima, a tako je posle 1996. godine, bilo i na prethodnom Evropskom prvenstvu, kada je fudbal bio tako blizu povratka kući, ali su Italijani slavili na Vembliju i tako još jednom raspršili snove „Gordog albiona“ o evropskoj tituli.
Ponovo će Engleska predstavljati jednog od najvećih favorita u redu za napad na šampionski tron, a ovoga puta sa možda najboljom selekcijom poslednjih četrdesetak godina, zbog čega je jasno da od Engleske apsolutno svi moraju strepeti.
Iako je postavljen kao privremeno rešenje na mestu selektora, Garet Sautgejt je svojim rezultatima donekle uspeo da se iskupi za promašen penal protiv Nemačke, upravo iz 1996. godine kada je Engleska zaustavljena u polufinalu.
Nakon najvećeg uspeha, postavljenog na prvenstvu odigranom pre tri godine, ovoga puta sa dosta više iskustva, Sautgejt dolazi predvođen fantastičnim fudbalerima, među kojima su Hari Kejn, Fil Foden, Džud Belingem, Bukajo Saka, Arnold, Rajs i mnogi drugi.
Jedna od najkompetentnijih reprezentacija na ovom Evropskom prvenstvu ne bi trebalo da ima problema u grupnoj fazi, tokom koje će već na otvaranju snage odmeriti protiv naše selekcije i već tu pokušati da dokažu da su sa pravom u redu najvećih favorita za osvajanje trofeja.
Mnogo puta u istoriji, fudbal je polazio ka kući, ali na tom putu bivao zaustavljen, a da li će tri godine nakon poraza u velikom finalu Engleska konačno uspeti da ode korak dalje ili će i ova generacija brzo otići u zaborav?
SRBIJA:
Broj učešća na Evropskom prvenstvu: 6
Najveći uspeh: drugo mesto 1960, 1968.
Pozicija na FIFA rang listi: 33
Nakon dvadeset i četiri godine pauze, ponovo će se među selekcijama učesnica Evropskog prvenstva naći i naša Srbija, zbog koje sa daleko više pažnje sve oči ostaju uprte u grupu C.
Željni rezultata, fudbaleri Srbije otišli su da se nadmeću na Mundijalu, na kome je ponovo sve palo u vodu, ali je kontinuitet igara uspeo da se održi i tokom kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u kojima su naši momci bez prevelike drame uspeli da obezbede mesto među najboljima.
Obećanje dato fudbalskoj naciji je ispunjeno, a Dragan Stojković Piksi, postavši prvi čovek koji je posle Ivice Osima uspeo da se duže zadrži na mestu selektora, uspeo je da posle Svetskog prvenstva povede naše momke na put u Nemačku, gde sa realnim šansama očekujemo istorijski uspeh.
Neće biti lako protiv Engleske, a nimalo ni protiv Danske i Slovenije, sa kojima će Srbija voditi glavnu bitku oko plasmana u osminu finala, tokom naredna tri duela. Ipak, prvi put od osamostaljenja i prvi put od učešća u Belgiji i Holandiji 2000. godine, Srbija se pojavljuje na evropskoj mapi, nošena odličnim fudbalerima kao što su Aleksandar Mitrović, Dušan Tadić i Dušan Vlahović.
Očekivanja u narodu ostaju daleko manja od onih sa kojima smo pošli put Katara, a možda je i tako bolje.
Vera u tim, duh i kolektiv ostaju prisutni, a nakon što je sve to Piksi izgradio sa ovim momcima, zašto sa njima ne bi iznedrio i jedan istorijski uspeh?
Ne preostaje ništa drugo nego da verujemo u ovaj tim, najbolji koji u ovom trenutku imamo, a da li će baš taj tim imati šlifa za nešto više ili i ovo takmičenje veoma brzo postaje bleda mrlja naše fudbalske istorije?
DANSKA:
Broj učešća na Evropskom prvenstvu: 10
Najveći uspeh: šampioni 1992.
Pozicija na FIFA rang listi: 21
Još jedna veoma respektabilna selekcija u sastavu grupe C ovog Evropskog prvenstva, jeste reprezentacija Danske koja je do učešća na još jednom velikom turniru uspela da dođe odličnim partijama u kvalifikacijama, u kojima je zajedno sa Slovenijom završila na deobi prvog mesta.
Kada je reč o fudbalskim uspesima, Danska ostaje daleko ispred nas, ali i ispred svih u ovog grupi jer se jedina može pohvaliti titulom evropskog šampiona.
Upravo te 1992. godine, Danska je zamenila Jugoslaviju na završnom turniru, a na njemu od potpunog autsajdera uspela da dođe do trona, ostavivši ogromno „šta bi bilo kad bi bilo“, ljubiteljima fudbala na ovim prostorima.
Nastavila je Danska građenjem nekih odličnih rezultata, ne propustivši gotovo nijedno veliko takmičenje poslednje dve decenije, sve do plasmana na deseto Evropsko prvenstvo koje nam sada sledi. Iako drži rekord sa najviše poraza na ovom takmičenju – sedamnaest, Danska je nastupima pre tri godine uspela da zaseni sve, došavši do polufinala, u kome ih je upravo Engleska zaustavila.
Jasno je da uprkos našim očekivanjima, Danska staje uz Englesku u redu favorita za plasman u narednu fazu, a na tom putu predvodiće je Rasmus Hojlund, Andres Kristensen, Eriksen i Joakim Andersen uz odličnu pripremu selektora Kaspera Hjulmanda.
Danska ostaje jedan od najvećih dužnika selekcije Srbije, a da li će uprkos pozitivnom skoru ipak ostati iza nas u finalnom poretku grupe C ili je ova generacija spremna da ponovi uspeh od pre tri godine i ode do samog kraja Evropskog prvenstva?
SLOVENIJA:
Broj učešća na Evropskom prvenstvu: 2
Najveći uspeh: grupna faza 2000.
Pozicija na FIFA rang listi: 57
Uz našu selekciju, svakako najdužu pauzu od takmičenja na Evropskom prvenstvu imala je i Slovenija, koja takođe od 2000. godine po prvi put ima prilike da se dokaže na najvećoj evropskoj fudbalskoj sceni.
Nakon što je upravo te 2000. godine bila smeštena u grupi sa našom selekcijom, Slovenija posle učešća na Svetskom prvenstvu 2010. godine potpuno nestaje sa fudbalske mape i velikih takmičenja, sve do trenutka kada Matijaž Kek pravi istorijski uspeh i po drugi put u istoriji vodi „Zmajčeke“ na Evropsko prvenstvo.
Ako sagledamo samo uspehe i neuspehe, Slovenija bi uz našu selekciju trebalo da ima najmanje šansi za prolaz u nokaut fazu takmičenja, ali rezultati u kvalifikacijama, potkrepljeni potpunim priključkom Danskoj, sa kojom je na deobi prvog mesta i došla do ovog turnira, govore sasvim suprotno.
Kek je predvođen odličnim Janom Oblakom među stativama, a u polju fantastičnim Benjaminom Šeškom i Jakom Bijolom, uspeo da dokaže da ni Slovenija nije za otpis i da na ovo Evropsko prvenstvo nikako neće doći sa belom zastavicom.
Baš kao i sa Danskom, Srbija i sa Slovenijom ima polovičan učinak u međusobnim susretima, sa po četiri pobede, pa će posle Lige Nacija i dvadeset četiri godine od susreta na velikom turniru, ove dve selekcije ponovo imati prilike da se odmere i možda baš u tom meču obezbede učešće u nokaut fazi.
Uz nas, možda i najviše željni uspeha, Slovenci nastoje da dokažu svoje umeće, a da li će u toj nameri uspeti ili se za Sloveniju baš kao i 2000. godine takmičenje završava u grupnoj fazi?