Ko čekira poslednje karte za Euro?

Finala su postavljenja, odakle sa tri puta kompletiramo učesnike Eura 2024! Utorak je ključni dan, a koga iz Tbilisija, Vroclava i Kardifa kroz par meseci pratimo u Nemačkoj?

Uzbudljiva reprezentativna pauza dolazi do svog vrhunca, u kome u utorak u dva termina, pratimo tri finalna susreta na putevima A, B i C, plej-ofa kvalifikacija za Evropsko prvenstvo!

Uz „kišu golova“, preko zanimljivih polufinalnih duela, došli smo do trenutka kada će samo jedan meč, uz devedeset ili nešto više minuta, dati poslednje učesnike Eura!

Prošlog četvrtka, nagledali smo se fudbala, a od mogućih domaćina finalnih mečeva, jedino je Bosna ispustila priliku da dva puta zaredom kod kuće odigra svoje mečeve i zauzme mesto na finalnom turniru, dok su Gruzija i Vels opravdali uloge favorita, pa im preostaje samo jedan korak!

Upravo iz Gruzije, njenog glavnog grada Tbilisija sa Boris Pačadze Arene, u utorak od 18:00 pratimo finalni meč puta C, kada Gruzinima u goste stiže selekcija Grčke!

Osvajač Eura 2004. godine, nestao je sa fudbalske mape naredne dve decenije, odakle put povratka počinje sa ovim kvalifikacijama, preko kojih je iza Francuske i Holandije, Grčka završila u kvalifikacionoj grupi, ali dobila još jednu priliku da se kroz plej-of dokaže, što je kroz polufinalni meč i učinila!

Očekivali smo daleko veći otpor selekcije Kazahstana, naročito nakon dobrih partija u kvalifikacijama, ali je na Aja Sofiji stajao samo jedan nacionalni tim, a to su bili „Heleni“. Pogurao je svoju situaciju ka ambisu i sam gost, a Kazahstan je već u 9. minutu dozvolio Grčkoj priliku da sa bele tačke dođe do prednosti, što je Bakasetas i učinio i doveo ih u rano vođstvo.

Nedugo zatim, Pelkas postiže pogodak za 2:0, da bi do kraja prvog dela igre pogađali Joanidis i Kurbelis za ogromnih 4:0 na poluvremenu. Možda i ne toliko zasluženo visokom prednošću Grci odlaze na odmor, nakon koga je jasno bilo da je sve rešeno, pa se rezultat do pred sam kraj meča i nije menjao, sve do 85. minuta, kada nesrećni Tapalov pogađa sopstvenu mrežu i slikovito prikazuje čitav tok meča, a Grčka pobedom od 5:0, polazi na put u Tbilisi.

Iako bez svog najboljeg igrača, Kviče Kvaraškele, Gruzija nije ispustila priliku da kao i pre četiri godine dođe na korak od istorije, a ovoga puta, Gruzini su bili bolji i zasluženo izborili finale, pobedom nad dosadašnjom senzacijom, selekcijom Luksemburga sa 2:0. Meč je rešio napadač Karlsruea, Budu Zivzivadze, koji prvi pogodak za nešto mirniji put na odmor, postiže u 40. minutu, da bi nakon postignutog gola, a kasnijeg VAR-a i crvenog kartona, isti igrač presudio Luksemburgu, pogotkom u 63. minutu, nakon čega je domaćin mirno priveo meč kraju. Koliko su Grci željni konačnog povratka u društvo najboljih selekcija starog kontinenta, toliko će interesovanje dostići maksimalne granice, kada je u pitanju Gruzija, koja ima istorijsku priliku da se po prvi put nađe na jednom završnom turniru!

Prethodni Euro, protekao je bez nastupa Gruzina, koji su u Ligi Nacija izgubili meč od Makedonije, pa tako ostali na korak od cilja, pa će sada, po prvi put od raspada Sovjetskog saveza, pokušati da samostalno dođu do nastupa na finalnom turniru starog kontinenta!

Kada je reč o Grcima, oni su na Evropskom prvenstvu nastupili četiri puta, poslednji put 2012. godine, kada su zaustavljeni u četvrtfinalu, dok svi svakako pamtimo njihov nastup 2004. godine, kada su u Portugalu došli do istorije i osvojili Euro, pobedom u finalu od 0:1, upravo nad domaćim Portugalom, pogotkom Haristeasa.

Nakon dva propuštena turnira, „Heleni“ će pokušati da isprave grešku, dok „Krstašima“ ovaj meč ostaje da znači sve!

Kroz razne kvalifikacije, pratili smo mečeve Gruzije i Grčke, od 1998. pa sve do 2021. godine, a da nikada nismo videli pobedu Gruzina. Tek dva remija, uz još šest pobeda Grka, profilišu favorita u ovom duelu, a da li će prisustvo Kvaraškele na terenu to promeniti ili su Grci željni velikog rezultata?

Po peti put „Heleni“ ili istorija Gruzina za put u Nemačku i grupu F, u kojoj će se pobednik takmičiti protiv Turske, Portugala i Češke?

Na kraju puta B, a na početku finalnog termina od 20:45, u utorak iz Vroclava imaćemo prilike da pogledamo meč između Ukrajine i Islanda, u borbi za jedno od preostala dva mesta na Euru!

Veliku ulogu favorita imala je Ukrajina na Bilinom Polju, tokom polufinalnog duela sa Bosancima, ali igrom nikako nije prikazala da je vredna finala, a kamoli mesta na završnom turniru Evropskog prvenstva. Međutim, kako to obično biva, sreća je pogledala Ukrajince, koji su se u svega par poteza, prouzrokovanih greškama domaće odbrane, ne samo vratili u meč već i došli do potpunog preokreta i puta u finale plej-ofa ovih kvalifikacija.

Umalo je tragičar meča postao Matvienko, koji je nakon sumornih 45 minuta igre, u 56. minutu zatresao sopstvenu mrežu i doveo Bosnu u prednost, koja je u Zenici bila aktivna sve do 85. minuta ovog duela. Kada je delovalo da će domaći tim „zaključati“ meč, a samim tim upisati i ogromnu pobedu – Roman Jaremčuk je svojim pogotkom doneo izjednačenje, da bi samo tri minuta kasnije, Artem Dovbjuk potvrdio dobru formu iz Đirone, pa svojim pogotkom doneo potpuni preokret i radost Ukrajincima, koji pobedom od 1:2 sada idu u Vroclav, gde će kao nominalni domaćini dočekati Island.

Islanđani će se voljom žreba naputovati kroz ovaj plej-of, ali kako cilj ne bira sredstva, fudbaleri iz ove male, simpatične nacije, pokušaće da još jednom ostave srce na terenu, kao što je i u Budimpešti to bio slučaj, te da zavredne svoje mesto na finalnom turniru!

Ni po Island nije krenulo sve u dobrom smeru, naročito nakon što je posle uvodne dominacije, selekcija Izraela dobila priliku da sa bele tačke dođe u prednost, što je Zahavi pretvorio u prednost od 1:0 u 31. minutu meča!

Kao da je to i trebalo Islanđanima, koji od tog trenutka, potpuno drugačije nastavljaju ovaj duel, pa preko Gudmundsona već u 39. minutu dolaze do izjednačenja, da bi tvorac preokreta i prednosti od 1:2 na poluvremenu, bio Arnor Trastason koji pogađa metu u 42. minutu meča. Veliku dramu ispratili smo do kraja meča, kada prvo Izrael u 73. minutu ostaje sa desetoricom na terenu, a potom Zahavi od potencijalnog heroja postaje tragičar, kada u 80. minutu meča maši penal te ulogu heroja ostavlja Gudmundsonu, koji golovima u 83. i 87. minutu dolazi do het-trika, a Island pobedom od 1:4 do velikog finala i prilike da samo još jednom sjajnom partijom izbori plasman na Euro.

Još veći favoriti od duela u Zenici, ovoga puta biće Ukrajinci, koji to svojom igrom nisu potkrepili, te se svaki fan ovog nacionalnog tima nada da će se u narednih nekoliko dana filozofija promeniti. Ukoliko Ukrajina istim pristupom uđe u meč protiv Islanda – mogla bi biti u velikom problemu, jer za razliku od Bosne, Island igra daleko agresivnije!

Susrete ovih selekcija, mogli smo da pratimo 1999. godine u kvalifikacijama za Euro, kada je pored remija, drugi put Ukrajina slavila, ali i daleko bliže, 2017. godine, kada je tik nakon senzacionalnih partija, upravo na Euru, posle remija, Island tada slavio u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo!

Ukrajina je od samostalnosti, nastupila na poslednja tri Evropska prvenstva, odakle nakon ispadanja u grupnoj fazi 2012. i 2016. godine, kao trećeplasirana 2021. godine uspeva da izbori put u nokaut fazu u kojoj eliminiše Švedsku, ali biva zaustavljena u četvrtfinalu, porazom od Engleske 4:0.

Za razliku od njih, Island je umeo protiv Engleza i to u svom jedinom nastupu na Euru 2016. godine, kada je nakon što je neporažen napustio grupnu fazu, šokirao Evropu i slavio sa 2:1 protiv „Gordog albiona“, ali je, baš kao i Ukrajina, u četvrtfinalu zaustavljen u porazu od Francuske 5:2.

Sa po jednim nastupom u četvrtfinalu i po jednom pobedom u međusobnim susretima, reklo bi se da osim favorita „na papiru“, sledi jedan prilično ujednačen meč, sa prilično ujednačenim šansama za nastup na Euru, a ko će uspeti da ih iskoristi i da se iz Vroclava preseli u grupu E, pa da na finalnom turniru nastupi sa Belgijom, Slovačkom i Rumunijom? Nova senzacija Islanda ili četvrti uzastopni Euro za Ukrajince?

Poslednji i daleko najzanimljiviji meč, pratićemo u finalnom duelu puta A, u kome će se u Kardifu, takođe od 20:45, sastati Vels i Poljska!

Oba tima, tokom polufinalnih mečeva uspela su da iskoriste drugu šansu koja im je data, pa da ubedljivim pobedama zakažu derbi ovog plej-ofa kvalifikacija! Kako je i bilo očekivano, Poljska je u Varšavi veoma lako uspela da upiše trijumf protiv nejake Estonije, deklasiravši ih 5:1.

Meč je otvorio pogodak Frankovskog u 22. minutu, kojim je Poljska na odmor otišla sa prednošću o 1:0, da bi  u nastavku, već u 50. minutu Zijelinski duplirao prednost domaćina, a potom su se golovi ređali sve do 76. minuta, kada Šimanski postavlja 5:0.

Trenutak nepažnje i već euforično raspoloženje domaće selekcije, dozvolili su i gostu da se na častan način oprosti od Varšave i da istorijskoj prilici preko Vetkala u 78. minutu dođe do počasnog gola, za konačnih 5:1. Pravo iz Varšave, Poljaci lete u Vels, gde ih u Kardifu očekuje prava drama i susret sa domaćom selekcijom, željnom novog uspeha.

Iako smo očekivali daleko tvrđi meč i na Gradskom stadionu u Kardifu ostali smo da prisustvujemo senzaciji, u kojoj je, daleko boljom igrom Vels pomeo Fince sa terena.

Već u 3. minutu meča sve je krenulo savršeno, kada je Bruks pogodio za 1:0, da bi Niko Vilijams u 38. minutu uspeo da duplira prednost Velsa i donese veliko slavlje na stadionu. Kako su se već videli u finalu plej-ofa, ko drugi do Temo Puki, uspeo je da iskoristi euforiju domaćih i vrati zanimljivost u ovaj meč, poslavši ga na odmor rezultatom 2:1.

Međutim, domaćin ništa nije dozvolio ni u nastavku, a ponovo se sve otvorilo jako rano, kada već u 47. minutu, dva minuta po povratku na teren, ovoga puta Brenan Džonson postiže pogodak za 3:1, odakle ostaje samo domaći tim na terenu, a potvrdu odlične partije i priliku da na svom terenu izbori put na Euro, Vels je obezbedio nakon što je Danijel Džejms u 86. minutu pogodio za konačnih 4:1!

Baš kao što je bio slučaj i u Ligi Nacija, u čijoj smo Ligi A imali prilike da pratimo dvomeč Velsa i Poljske – ponovo će to biti slučaj i u finalu plej-ofa, ovoga puta sa daleko većim ulogom. Od kada je u prvom meču, 1973. godine u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo slavio sa 1:0, u narednih 51 godinu, Vels ostaje bez pobede nad Poljacima.

Uz još svega dva remija, Poljska je slavila na preostalih sedam međusobnih duela. Iako su oba tima završila ispod pozicija koje vode na Euro, spasilo ih je učešće Holanđana i Belgije na Euru, koji su ispred njih bili i u Ligi Nacija.

Najviše sreće upravo je imao Vels, koji je uprkos osvojenom samo jednom bodu i ispadanju iz Lige A, Lige Nacija – zbog popunjenosti mesta sa puta A, ipak osvojio drugu priliku za put na Euro. Kao što je to bio slučaj i u prošlosti, Poljaci su oba puta i tokom pomenute Lige Nacija bili bolji od Velsa 2022. godine. Prvo je u Vroclavu nakon preokreta, golovima Kaminskog i Sviderskog, Poljska slavila sa 2:1, da bi na poslednjem gostovanju na ovom stadionu ponovo Sviderski rešio meč u pobedi od 0:1.

Nakon istorijskog nastupa 2016. i prolaza u polufinale, Vels je na poslednjem Euru zaustavljen već u grupnoj fazi. Poljska je u svoja četiri nastupa, takođe najbolji rezultat postavila 2016. godine, kada je stigla do četvrtfinala, dok je, baš kao i Vels, zaustavljena već u grupnoj fazi prošlog Eura!

Ovoga puta, prilike za popravni nema, a samo će jedan tim moći da obezbedi put u Nemačku.

Da li Vels i nakon 51 godine ostaje na jednom trijumfu protiv Poljaka i bez Eura ili će po starom dobrom običaju Kardif u baražima doneti sreću domaćoj selekciji?

Vels ili Poljska u grupi D, sa Holandijom, Francuskom i Austrijom?

Kakav nas rasplet očekuje tokom tri finalna duela plej-ofa kvalifikacija i koga ćemo pratiti na završnom turniru?

Gruzija ili Grčka? Ukrajina ili Island? Vels ili Poljska?

Vreme je da kompletiramo grupnu fazu predstojećeg Eura 2024. godine!