Stigli smo na korak do cilja i spoznaje imena finalista u sedamdesetom izdanju Lige Šampiona. Još svega devedeset ili pak nešto više minuta fudbalske igre na Đuzepe Meaci i Parku Prinčeva, ostavljaju nas u neizvesnosti pre konačne potvrde i krunisanja dve najbolje ekipe, koje će se 31. maja održati u Minhenu, na velelepnom stadionu Alijanc Areni!
Uživali smo u prošlonedeljnim susretima u Londonu i Barseloni, odakle iz Milana i Pariza, ostajemo fokusirani na rasplet revanš susreta polufinalne serije! Svega je bilo u meču Arsenala i PSŽ-a, još više, u susretu Barselone i Intera, odakle bez ikakvog rešenja, dolazimo do revanša u kojima jasan cilj ostaje ispred sve četiri ekipe!
Najbliži finalu i jedini tim koji je u prvim mečevima uspeo da ostvari prednost, jeste PSŽ, Luisa Enrikea, koji će pokušati da pronađe put ka tek drugom finalu u klupskoj istoriji dok takođe i Mikel Arteta i Arsenal, nastoje da posle neuspeha iz 2006. godine, dođu do finala i osvoje prvi evropski trofej namenjen osvajaču Lige Šampiona.
U drugom polufinalnom susretu zadržan je „status kvo“, pa dok Inter nastoji da ponovi 2010. godinu, kada je upravo prošao Barselonu u polufinalu, gosti iz Katalonije žele da poprave učinak iz prvog duela, pa da iz Milana čekiraju kartu za Minhen, gde će se i odigrati veliko finale!

Prvi revanš polufinala vodi nas direktno u Milano, odakle u utorak od 21 čas sa Đuzepe Meace pratimo rasplet između Intera i Barselone!
Uprkos trzavicama, prouzrokovanim partijama u Seriji A, Inter je iza sebe ostavio odlično izdanje na Monžuiku, na kome nije uspeo da zabeleži trijumf, ali je uspeo da izađe neporažen, zbog čega sa sobom nose psihološku prednost u pokušaju da se posle godinu dana pauze, ponovo nađu u velikom finalu!
Barselona jeste igrala svoju igru, ali je Inter zaista dokazao zbog čega im taktički nikako ne odgovara, pa uprkos svim pobedama u mečevima sa Real Madridom, koji su pumpali samopouzdanje Katalonaca, Inter nije dozvolio kapitulaciju i prednost Barsi, koja će ukoliko nakon deset godina želi da napadne trofej, morati da je stekne u Milanu!
Osim susreta Junajteda i Liona koji smo posmatrali u četvrtfinalu Lige Evrope, rame uz rame može mu stati i prvi polufinalni duel Barselone i Intera, koji nam je pored šest golova, doneo svega i svačega, zbog čega u ovom dvomeču pravog favorita više i nema!
Već nakon 30-ak sekundi susreta, Monžuik je ostao u čudu, kada je nakon loše reakcije odbrane, na asistenciju Damfriza, usamljen ostao Markus Tiram, pa efektno petom poslao loptu iza leđa Vojčeka Ščešnjeg, postigavši najbrži gol u istoriji polufinala!
Potpuni šok, usledio je u 21. minutu, kada je visoko stajanje odbrane Barselone još jednom surovo kažnjeno, ovoga puta od strane samog Damfriza, koji pogotkom i asistencijom, postaje prvi Holanđanin kome je to u polufinalu pošlo za rukom, još od Veslija Snajdera, koji je upravo protiv Barselone nosio Inter ka poslednjoj tituli evropskog šampiona.

Shvativši ozbiljnost situacije, nakon dva efektna gola fudbalera Intera, sve je prešlo na stranu Katalonaca, koji su ispred sebe jasno gledali samo na to da se vrate u meč, a kako tenzija nije stigla da napadne redove fudbalera Hansija Flika, do spasa ih je poveo zaista jedini igrač koji podseća na Lionela Mesija, Lamin Jamal, koji je svu raskoš svog fudbalskog talenta uspeo da prikaže već u 24. minutu, u kome lomi odbranu gostiju, na čelu sa Dimarkom, pa uz desnu stativu šalje loptu pored nemoćnog Zomera i smanjuje zaostatak!
U tim trenucima meča, kontrolu igre potpuno je preuzela Barselona, koja je iz sekunda u sekund, postajala sve opasnija po gol Intera, a do potpunog povratka, ponovo je akciju u začeću poveo Lamin Jamal, koji fantastičnim centrašutem pronalazi Rafinju, a ovaj kao u fudbalskoj igrici, čelom spušta loptu u peterac gostiju, pravo na trk Ferana Toresa, koji je imao vremena i da razmisli o šutu, pa da efektno zatrese mrežu za potpuni povratak Barselone na 2:2.
Ništa se nije promenilo ni po povratku sa odmora, osim što su Kunde sa jedne, a Lautaro sa druge strane, teren morali da napuste zbog povrede, a Barselona je u daleko manjem intenzitetu od prvog poluvremena, nastavila da plete mrežu oko gola Intera.
Neumorni Lamin, ostavio je „bez pluća“ Federika Dimarka, koji izlazi u 56. minutu i mesto ustupa Renatu Augustu, koji do kraja susreta uspeva da odradi dobar posao na mladoj zvezdi Barselone.

Kada smo svi čekali pitanje trenutka u kome će Barselona uspeti da dođe do prednosti, ponovo je Denzel Damfriz bio koban po Ščešnjeg i po treći put zatresao mrežu Barselone na ovom meču, u 64. minutu, kada je i jasno bilo koliko prekidi znaju da budu kobni po Katalonce, koji bukvalno iz dva kornera, ostaju da dva puta vade loptu iz svoje mreže.
Minut kasnije, korner je bio izveden na drugoj strani, Lamin je volšebno preskočio loptu i ostavio ju je na nekih 20-ak metara od gola pravo pred Rafinjom, koji je raspalio po golu nesrećnog Zomera, koga posle prečke, lopta pogađa u leđa i ulazi u mrežu za novo izjednačenje, pa rezultat od 3:3.
Iako je delovao potpuno potučen, odlično spremljen od strane Simonea Inzagija, Inter je ponovo zapretio u 75. minutu, kada je još jedna lopta uspela da prođe pored visoko postavljene odbrane Barselone, koja je posle nekoliko neuspešnih pokušaja, za broj kopačke uspela da uhvati Mihtarijana u ofsajdu i spreči ga da Interu donese konačnu pobedu.
Na kraju, bez pobednika, sa mnogo drame, golova i pravog vatrometa na terenu, Barselona i Inter posle uvodnih 3:3, prelaze na Đuzepe Meacu, gde će se povesti glavna reč po pitanju plasmana u veliko finale, za koje i dalje Barselona ostaje favorit, ali daleko manje od one uloge, koju je sa sobom ponela pred prvi meč!
Zadovoljniji, mora ostati Inzagi, čiji su momci potpuno preslikali zamisli iz svlačionice, dok je individualni kvalitet igrača Barse, ostavio Hansija Flika sa dovoljno vremena da spremi novi atak Katalonaca, ključno dovoljan za plasman u finale!

Trinaest mečeva ovi timovi su do sada odigrali u svojoj istoriji, a Inter je i posle utakmice na Monžuiku, ostao na ona dva trijumfa protiv Barselone!
Iako nikada nije slavio u Kataloniji, Inter je na Đuzepe Meaci bio bolji sa 3:1 u odlučujućem susretu polufinala 2010. godine, a kasnije i 2022. godine kada je sa 1:0 slavio u grupnoj fazi ovog takmičenja!
Pred susret u Milanu, pitanje ostaje isto – da li će Inter uspeti da ponovi 2010. godinu i slavi protiv Barselone za plasman u finale ili Flik ispravlja greške pa Katalonce vodi do trećeg finala i najvrednijeg u ovoj sezoni?
Inter ili Barselona – ko je kompletniji i nakon drugog susreta i ko zaslužuje svoje mesto u finalu?