Ko postaje šampion Afrike? “Super orlovi” ili “Slonovi” u duelu odluke na AKN?

Iako je trebalo da bude održan u julu 2023. godine, nakon pomeranja CAF-a, 34. po redu Afrički kup nacija, pratili smo od 13. januara, pa sve do ovog vikenda, kada se završava potraga za novim šampionom afričkog kontinenta.

Počelo je sa dvadeset i četiri selekcije podeljene u šest grupa, odakle stižemo do poslednja dva tima, ona koja smo već pratili u susretima grupe A!

Do kraja su stigli Nigerija i Obala Slonovače, dve selekcije koje u svojim vitrinama imaju tri, odnosno dve titule kontinentalnog šampiona!

Nigeriji će ovo biti osmi nastup u finalnom duelu, dok u njima poseduje odnos 3:4, dok je Obala Slonovače peti put u svojoj istoriji uspela da ode do samog kraja, a da na prethodna četiri finalna duela ima polovičan učinak uspešnosti 2:2.

Preko 50 susreta, a zatim i onog 51. u kome će se u borbi za treće mesto sastati DR Kongo i Južna Afrika, najveću i najbitniju borbu, pratićemo u nedelju od 21 čas u Abidžanu, kada na stadionu Alasan Uatara sledi finalni susret Nigerije i Obale Slonovače!

Oba tima, put ka finalu započela su iz iste grupe, grupe A. Nigerija je kao što smo već bezbroj puta do sada ponovili, već na startu ostvarila svoj prvi i jedini kiks, dok je Obala Slonovače posle uvodne rutinske pobede nad Gvinejom Bisau upisala dva poraza, te onaj ubedljiv od 4:0 protiv Ekvatorijalne Gvineje, zbog čega je puka sreća samo odlučila da ostanu na najvećoj sceni Afričkog kupa nacija!

Osvajanjem drugog i trćeg mesta u grupi A, timovi su potpuno odvojenim putevima krenuli u nokaut fazu takmičenja, gde je na jednoj strani žreba Nigeriju čekao meč protiv Kameruna, dok je uz puno sreće, kao 4. najboljeplasirani 3. tim iz grupe, Obala Slonovače otišla na megdan braniocu trofeja, ekipi Senegala.

Nastavila je Nigerija rutinski nakon uvodnog kiksa, gde posle dve pobede u grupi servira dostojnu osvetu bezidejnom Kamerunu, koga sa dva pogotka Lukmana ruši rezultatom 2:0. Nakon tog duela, Nigerija kao potpuni favorit, ponovo golom Lukmana uspeva da sruši i Angolu, te ostvari plasman u polufinale, pa dok su “Super orlovi” glatko gradili svoj put, sa druge strane je Obala Slonovače pod velom sreće, uspela da napravi gotovo neviđen uspeh. Kao i o ostalim stvarima, od početka turnira aludirali smo na to da se domaćin, ma ko to bio, zbog same filozofije fudbala u Africi od starta mora smatrati velikim favoritom, ali ni u najluđim snovima niko ne bi naslutio da će se u njemu naći Obala Slonovače.

Nakon što je, jelte, krenulo silovito na krilima fantastične publike i pobedom nad Gvinejom Bisau od 2:0, Obala Slonovače poražena je u derbiju sa Nigerijom, nakon čega je pretpela ubedljiv poraz i od Ekvatorijalne Gvineje od 4:0, te sa gol-razlikom 2:5 i svega 3 boda, ostala prepuštena na milost i nemilost kroz narednih 10 mečeva. Na kraju, nakon smene trenera, tek poslednjim duelom i porazom Zambije, Obala Slonovače ostaje na 4. mestu trećeplasiranih i ostaje na takmičenju bez ikakvih ambicija. Dosta sreće i “duh” koji se ogleda u Emersu Feju kao novom treneru selekcije, donosi “Slonovima” prolaz do finala, a Feja čini ubedljivo najsrećnijim čovekom na planeti.

Poveo je Senegal u osmini finala rano, već u 4. minutu protiv Dijaloa, a kada je domaća publika već gubila nadu, setivši se debakla od Ekvatorijalaca, glupost odbrane Senegala dozvolila je Kesiju da sa bele tačke u 86. minutu pogodi za 1:1 i produžetke, nakon kojih su usledili i penali, a u njima, Obala Slonovače bez greške i promašaja slavi sa 5:4 i šalje šampiona nazad kući! Tek u četvrtfinalu viđeno je još veće čudo. Obala Slonovače bila je razbijena od Malija. Mali je promašio penal, da bi Kosunu “Slonove” i pored 0:0 na poluvremenu, ostavio sa desetoricom na terenu. Iskoristio je Mali inicijativu i poveo u 71. minutu meča, nakon čega uz mnogo sreće Simon Adingra u 90. minutu postiže gol za erupciju oduševljenja i 1:1, čime “Slonovi” odlaze u produžetke, gde ponovo uz previše sreće u 122. minutu preko Dijakitea dolaze do konačnih 1:2, koji prilikom slavlja dobija novi crveni karton, ali ipak Slonovaču šalje u polufinale!

Polufinalni dueli, doneli su takođe dosta uzbuđenja, a tokom srede Nigerija i Obala Slonovače, uspele su da se istaknu i na kraju dođu do željenog cilja kao favoriti u tim mečevima. Daleko zanimljivije, bilo je u prvom polufinalnom duelu, gde je Nigerija po prvi put nakon prvog kola naišla na teži otpor! Potpuno ujednačeno, tekao je meč “Super orlova” i “Bofana Bofane”, sve do 67. minuta kada Ekong sa bele tačke dovodi Nigeriju u prednost, a onda nakon jedne bizarne situacije, pogodak Osimena za 2:0, postaje prava agonija, nakon koje VAR soba u glavni sudija od pobedonosnog pogotka odluku pomeraju na penal za Južnu Afriku, zbog faula koji je prethodio toj akciji na samom startu! Mokoena hladnokrvno pogađa sa bele tačke i šalje meč u produžetke, nakon kojih je 1:1 ostalo na snazi, a meč otišao u penal seriju! Na penalima, od heroja, Mokoena postaje tragičar, a Južna Afrika biva poražena sa 4:2 dok Nigerija nastavlja put sve do finala!

U drugom polufinalu, po prvi put još od prvog kola, videli smo Obalu Slonovače kao velikog favorita. Strpljivo su “Slonovi” gradili svoje šanse, dok je delovalo da nikada neće primiti gol. Upravo iz takvog ritma, iskočio je pomalo i zaboravljeni Sebastijan Aler, koji svojim prvim pogotkom na turniru u 65. minutu donosi prednost Obali Slonovače od 1:0 protiv DR Konga, ujedno i prolaz u veliko finale Afričkog kupa nacija!

Sve je sada spremno za veliku pozornicu, na kojoj će se u nedelju sastati ova dva izuzetno motivisana tima!

Nakon što je 504 minuta Nvabili odlično branio svoj gol, umalo je zbog tog jednog Nigerija napustila takmičenje, ali nakon sreće i znanja u penal lutriji – “Super orlovi” ostaju blagi favoriti za trijumf u ovom finalu. Iako je postigao samo jedan gol na ovom turniru, ponovo će sve oči biti uprte u Viktora Osimena, dok se pored njega snaga Nigerije ističe i u Ademoli Lukmanu, koji bi sa dosadašnja 3 gola, jedini nekom magijom mogao da prestigne Nsuea na prvom mestu liste strelaca, koji je postigao 5. Tu je i Ekong, koji je do sada ulivao sigurnost, ali i Čukvueze, koji ulaskom sa klupe može promeniti ritam meča!

Pričavši o “Slonovima”, moramo se dotaći nesvakidašnjeg, ali do sada viđenog poteza, koji se ogledao u smeni trenera u sred turnira! Sve tri smene viđene su tokom Svetskog prvenstva 1998. godine i nijedna do sada nije urodila plodom – kao ova! Na Svetskom prvenstvu odigranom u Francuskoj, Južna Koreja promenila je trenera posle poraza od Holandije od 5:0 u drugom grupnom meču, da posle remija sa Belgijom od 0:0 nije učinila ništa po pitanju prolaza dalje.

To je uradila i Saudijska Arabija, ali i Poljska – ali su na kraju sve tri selekcije završile na dnu svojih grupa. Tako je nakon poraza od Ekvatorijalne Gvineje, Žan-Luj Gaset bio primoran da napusti mesto selektora Obale Slonovače, a nakon spleta okolnosti i manje od nedelju dana vremena za pripremu, na njegovo mesto dolazi Emers Fej – čiji je ovo prvi profesionalni posao seniorskog trenera! Do sada, Fej je trenersku karijeru gradio kao trener U19 i U17 timova Nice, dok je vodio i rezervni tim Klermona, ali je samo dve utakmice bilo potrebno da Fej kupi pažnju svih svetskih ljubitelja fudbala!

24BFSS

Obali Slonovače najveću sigurnost uliva nastup Seka Fofane dok pored njega i Frank Kesi, Pepe i Aler svakako mogu napraviti razliku, a kao džoker, tu je i Žan Filip Kraso, fudbaler Crvene zvezde, koji bi sada mogao da postane afrički šampion!

Iz svega prikazanog do sada, jasno je da nas očekuje itekako zanimljiv duel, u kome će Obala Slonovače nakon svih nedaća, osvetom imati priliku da se izdigne do trofeja afričkog šampiona! Nigerija je pokazala daleko veću sigurnost, što je dokazala i pobedom od 1:0 u prvom njihovom duelu, ali se tada na klupi “Slonova” nije nalazio Emers Fej!

U prvom meču, odigranom u grupnoj fazi, Nigerija je pogotkom Ekonga sa bele tačke slavila sa 1:0, a šta nas očekuje ovoga puta u velikom finalu?

Sa negativnim učinkom u finalima, Nigeriju u poslednjem meču pratimo prvi put nakon 2013. godine, kada je i osvojila svoju treću titulu, posle 1980. kada je bila domaćin i 1994. godine! Sa druge strane, Obala Slonovače je u finalu iz 2015. godine došla do druge titule, kada je posle osvajanja 1992. godine, nakon penala sa 9:8 bila bolja od Gane!

Ostaje da vidimo da li će Fej niotkuda postati najsrećniji čovek na svetu ili će Nigerija ugasiti snove Obale Slonovače.

Prva titula “Slonova” na domaćem terenu za izjednačenje sa Nigerijom na večnoj listi ili 4. titula Nigerije nakon duže pauze?

Ko postaje novi šampion “Crnog kontinenta”?