Koji timovi prvi među poslednjima odlaze u Ligu Šampiona?

Čitavo leto prolazi u senci fudbalskih kvalifikacija za evropska takmičenja, a svakako, najzanimljivije ostaje u kvalifikacijama za Ligu Šampiona, gde nakon svega viđenog preostaje još najmanje devedeset minuta odličnog fudbala, gde ćemo kroz sedam susreta upoznati poslednjih sedam učesnika Lige Šampiona u novom formatu za sezonu 2024-25.

Ni prošle sedmice, uzbuđenja nije manjkalo, pa dok svi čekamo na novi nastup Crvene zvezde, širom Evrope pratimo poslednje susrete ovih kvalifikacija i spoznajemo ko je zaista zaslužio da se nađe u društvu najboljih.

Kao i prošle sedmice, tokom utorka pratićemo tri susreta revanš mečeva plej-ofa, dok preostala četiri ostaju za sredu, kada će ujedno doći kraj ovim iscrpnim kvalifikacijama.

Prvi meč revanša plej-ofa kvalifikacija za Ligu Šampiona, pratićemo sa „epet Arene“ u Pragu, na kojoj će šampion Češke, domaća Sparta, pokušati da odbrani prednost stečenu u Švedskoj i da se preko Malmea plasira u Ligu Šampiona.

Tokom ovog leta, pratili smo fantastičan nastup oba tima u kvalifikacijama. Malme je nakon Klaksvika, uspeo da priredi ogromno iznenađenje i savlada favorizovani PAOK i to nasred „Tumbe“, dok je Sparta posle rutinskog izdanja protiv Šamroka i remija sa FCSB-om, u Rumuniji uspela da dođe do pobede i tako obezbedi mesto u plej-ofu.

Ipak, još pre početka jasno je bilo da samo jedan tim može biti uspešniji, a za sada Sparta iz Praga sa velikom prednošću, ostaje ogroman favorit protiv Malmea. Uprkos velikom postotku poseda lopte, na „Eledi“ se Malme nije naigrao fudbala, zbog čega sa velikim zaostatkom sada odlazi u Prag.

Po domaću ekipu sve polazi po zlu u 31. minutu, kada je njihov nekadašnji igrač Veljko Birmančević uputio loptu u šesnaesterac, a Štriger Larsen postigao autogol na „asistenciju“ nekadašnjeg saigrača.

Zadovoljna vođstvom, Sparta se pomalo povukla, zbog čega se obruč pred golom Vindala sve više stezao.

Ipak, kada već domaći nisu uspeli da se vrate u meč i iskoriste svoje šanse, uspela je da ih iskoristi Sparta, koja u 89. minutu susreta preko Mateja Rineša stiže do drugog pogotka i velike pobede od 0:2, pred povratak kući.

Jasno je da sada gostima iz Švedske ne preostaje ništa drugo već da od prve sekunde napadnu gol Sparte, a domaći tim ne deluje kao protivnik koji bi ovu prednost olako ispustio.

Posle uspeha protiv PAOK-a, Malme će drugi put na strani pokušati da uprkos svim predikcijama dođe do povoljnog rezultata, dok Sparta fokusirana na odbranu svog gola, može itekako pripretiti preko Birmančevića!

Istoriju može ispisati samo jedan, a ko će nakon višegodišnje pauze uspeti da se nađe u društvu najboljih?

Sparta ostaje besprekorna ili se Malme čudesno vraća u dvomeč?

Naredni meč plej-ofa kvalifikacija pratimo sa „Red Bul Arene“ u Salzburgu, gde takođe Salzburg protiv Dinama iz Kijeva ima veliku prednost pred meč koji u utorak pratimo od 21 čas.

Nakon pobeda nad Partizanom, a zatim i Rendžersom, izgleda da je sreća napustila ukrajinskog predstavnika, koji ovoga puta u Lublinu nije uspeo da dođe do povoljnog rezultata, već duboki minus prenosi sa sobom na poslednje gostovanje.

Posle partija punih tenzije protiv ekipe Tventea u trećem kolu kvalifikacija, priliku da se svojim navijačima iskupi za neosvojenu titulu u Austriji, Salzburg je iskoristio na najbolji mogući način, pobedivši na „Areni Lublin“, 0:2.

Od samog starta, gosti su odlučnije ušli u ovaj meč, a nagrada za sve stigla je preko omalenog Nenea u 29. minutu, kada Salzburg dolazi u prednost.

Kada već nije uspeo da iskoristi svoje šanse, najgori mogući scenario po Dinamo stiže u 50. minutu, kada nakon nesmotrenog starta iskusnog Karavaeva, Salzburg dobija priliku da prednost uveća sa bele tačke, što odlični Kjergard i čini i donosi „Bikovima“ ogromnu prednost i pobedu od 0:2.

Razlika u kvalitetu uviđena u Lublinu, mogla bi ostati ključna i u ovom revanšu, u kome Dinamo Kijev nema nikakvog prostora za kalkulacije, već od prvog minuta mora napasti zaostatak.

Ipak, kao daleko ofanzivnije orijentisana ekipa, Salzburg se ne samo može prilagoditi napadačkom tempu, već iz njega najbolje može pripretiti, što nam samo garantuje sjajan duel.

Odličan meč na pomolu je u utorak, a da li će uz potencijalnu goleadu, ekipa Dinama uspeti da „iščupa“ makar produžetke ili Salzburg ostaje nemilosrdan i kod kuće obezbeđuje Ligu Šampiona?

Za kraj programa u utorak, pratimo najveći derbi čitavog plej-ofa ovih kvalifikacija. Sve je spremno za spektakl, u kome od 21 čas na „Rams Parku“ u Istanbulu, pratimo Galatasaraj protiv Jang Bojsa.

Iako je Galata slovila za velikog favorita, naročito nakon katastrofalne serije Jang Bojsa od početka sezone, „mladi momci“ su uspeli da se pokažu u najboljem svetlu, pa prirede možda i najveće iznenađenje, pobedom od 3:2 u Bernu.

Oba tima, imala su prilike da se saberu, te na najbolji način pripreme meč plej-ofa kvalifikacija, ali je uprkos svim trzavicama u Superligi, izgleda, štab Jang Bojsa bio uspešniji.

Očekivanu goleadu, otpočeo je Žoel Monteiro, već u 5. minutu, kada Jang Bojs dolazi do prednosti.

Isti igrač, iskoristio je duboku nadoknadu i pogodio u četvrtom minutu zaostatka, te svoj tim sa ogromnom prednošću odveo na poluvreme. „Vankdorf“ je već bio u ekstazi, kada je Miču Baćušaji nakon transfera iz Fenerbahčea stupio na snagu, pa u 66. minutu iskoristio asistenciju Toreire, da bi samo šest minuta kasnije, odličnu loptu Akturkoglua, takođe prosledio u mrežu Jang Bojsa i izjednačio na 2:2.

Navikli smo na dramu kada su u pitanju turski predstavnici, a ovoga puta ju je napravio Bardakči, koji u 84. minutu dobija drugi žuti karton i pravi penal, koji Filip Ugrinić uspeva da realizuje i Jang Bojsu donese prednost od 3:2 pred put u Istanbul!

Ako je Galatasaraj bio favorit, ovoga puta je još veći, a nakon što nije uspeo u Bernu, da li će uspeti u svom gradu, Istanbulu?

Mogu li Jang Bojsi biti kreatori najvećeg iznenađenja ili će se šampion Turske uzdići, pa ponovo obezbediti grupnu fazu? Za koga ove sezone nema mesta u Ligi Šampiona?