Može li “Boginja” protiv prejakih “Galaktikosa” u Superkupu?

Superkup Evrope, takmičenje je koje datira još od 1972. godine i koje je kroz svoju istoriju menjalo formate.

Prvobitno je igrano dva susreta, gde su pobednici KEŠ-a i Kupa pobednika kupova, sastajali u takvom formatu sve do 1998. godine, a jedino izuzeće napravljeno je upravo u godini kada je Crvena zvezda osvojila Kup evropskih šampiona, današnju Ligu Šampiona, kada je zbog građanskog rata u Jugoslaviji bilo zabranjeno odigravanje meča u Beogradu, pa je sve stalo u jedan duel na Old Trafordu, u kome je Mančester Junajted slavio sa 1:0.

Od 1998. godine, ovo takmičenje ima samo jedan meč, a u njemu na neutralnoj lokaciji pobednici dva najkvalitetnija evropska takmičenja odmeravaju snage u borbi za trofej.

Upravo od 1998. godine, uvodi se pravilo da se finalni meč održava na stadionu Luis II u Monaku, dok od 1999. godine Kup pobednika kupova menja ime u Kup UEFA, te pobednici ova dva takmičenja nastupaju u finalu.

Održavanje finala na stadionu Luis II, zadržano je sve do 2012. godine, dok Kup UEFA novom promenom formata menja ime u Ligu Evrope, koje se od 2009. godine zadržava sve do danas i čiji osvajač, uz osvajača Lige Šampiona, dobija pravo da se bori za ovaj prestižni trofej.

Kada pričamo o uspešnosti u finalima, Barselona, Real Madrid i Milan su po 5 puta uspevali da osvoje Superkup Evrope, zbog čega će svojim novim nastupom ekipa Real Madrida imati prilike da se etablira kao najtrofejnija.

Liverpulu je to za rukom polazilo 4 puta, dok je sledeći Atletiko Madrid sa 3 trofeja. Slede Čelzi, Bajern Minhen, Valensija, Anderleht, Ajaks i Juventus sa po 2 trofeja, dok su po jednom Superkup Evrope osvajali i: Porto, Mančester Junajted, Notingem Forest, Aston Vila, Dinamo Kijev, Aberdin, Galatasaraj, Zenit, Steaua, Parma, Lacio, Sevilja i Mančester Siti, kome je to za rukom pošlo prošle godine, kada je i prvi put osvojio Ligu Šampiona. 

Priliku da se nađe na ovakvom spisku po prvi put imaće i Atalanta, koja je iza sebe ostavila odličnu sezonu, krunisanu osvajanjem prvog evropskog trofeja u istoriji kluba, zbog čega sada predstoji još jedna velika borba i odmeravanje snaga sa madridskim Realom, nekoliko dana pre starta nove sezone.

Finalnu borbu za Superkup Evrope, pratimo u sredu od 21 čas, sa Nacionalnog stadiona u Varšavi.

Ovaj stadion sa svojih 58.580 sedećih mesta, najveći je i svakako najmoderniji u Poljskoj.

Njegova izgradnja počela je 2008. godine, a završena 2011. godine, od kada se koristi kao višenamenski objekat, a utakmica Superkupa Evrope, svakako će ostati jedna od najbitnijih od kada je podignut.

Stadion je otvoren fudbalskim susretom reprezentacije Poljske, koja je tada bez golova remizirala sa Portugalom, da bi kao jedan od stadiona domaćina, ovaj stadion bio korišćen za utakmice Eura 2012. godine, dok je kao najbitniji susret odigran na ovom stadionu, bio onaj u kome su se u polufinalu Eura 2012. sastale Nemačka i Italija.

Sada u Varšavi sledi ogroman spektakl, u kome će Atalanta još jednom imati poziciju autsajdera protiv moćnog Real Madrida.

U svojoj dugoj istoriji, sve do prethodne sezone, Atalanta nije beležila uspehe na evropskoj sceni, gde osim četvrtfinala Lige Šampiona nikada nije otišla korak dalje.

Upravo taj korak, usledio je posle fantastičnih partija u Ligi Evrope u kojoj smo “Boginju” pratili sve do velikog finala.

Iako Atalanta u svojim vitrinama nije posedovala ništa, do trofeja namenjenom osvajaču kupa Italije, a koji je osvojen davne 1963. godine, Đan Pjero Gasperini je prošle sezone uspeo da promeni sve i da u Bergamu stekne titulu “božanstva”.

Sa dolaskom Đan Pjera Gasperinija, 2016. godine počinje preporod “Boginje”, dok u Bergamu ljubitelji fudbala prepoznaju to, te od Atalante u narednih osam godina prave izuzetno ozbiljan tim.

Takva Atalanta, uspela je da dođe do prvog evropskog trofeja, a Gasperini je posle poraza u finalu Kupa Italije iskoristio onu drugu, daleko veću šansu, da u svojoj bogatoj trenerskoj karijeri njegov prvi trofej postane upravo onaj evropski!

Čarobna sezona Atalante kroz Ligu Evrope krenula je od grupne faze, gde je Atalanta uspela da se u grupi D nametne ispred Sportinga, Šturma i Rakova i tako zasluži osminu finala.

Ponovo sve kreće od Sportinga, koga Atalanta posle grupa, uspeva da eliminiše i u osmini finala, odakle sledi čudo na Enfildu i pobeda nad Liverpulom 0:3, kojom Atalanta uprkos porazu u Bergamu uspeva da dođe do polufinala.

Nakon 1:1 na Velodromu, Marsej nije imao šta da traži na Gevisu, na kome je Atalanta odigrala jednu od najzrelijih partija i potpuno zasluženo, pobedom od 3:0, izborila plasman u veliko finale.

Kada se činilo da ovaj tim jednostavno ne može bolje, meč na Aviva stadionu u Dablinu uspeo je da nas razuveri sve, a Ademola Lukman svojim het-trikom ruši Leverkuzen nanevši mu prvi poraz u sezoni i donosi pobedu Atalanti od 3:0.

Ništa se tek ne može osporiti moćnom Realu, koji je iza sebe fantastičnu sezonu krunisao osvajanjem 15. trofeja Lige Šampiona!

Iako je jesenji deo sezone nosio dosta trzavica, ekipa Karla Ančelotija uspela je da kroz grupnu fazu Lige Šampiona “protrči” sa svim pobedama i maksimalnim brojem bodova pored Napolija, Brage i Union Berlina!

Muke su se nastavile i tokom nokaut faze, gde na prvoj prepreci Real oseća veliki otpor Lajpciga, sa kojim nakon pobede od 0:1 uspeva da odigra remi na Bernabeu od 1:1 i tako prođe u četvrtfinale.

Već naredni stepenik, doneo je najveći izazov u kome je Real uspeo da se posle 3:3 protiv Mančester Sitija u Madridu, dokaže u Mančesteru i po prvi put slavi nakon penala, a da bi pravi spektakl i ono o čemu smo mnogo puta pričali, došlo u polufinalnom dvomeču protiv Bajerna.

Nakon 2:2 u Minhenu, Real je u Madridu imao svega 20 minuta da nadoknadi zaostatak, a onda je tim Ančelotija još jednom odbio da “umre”, te golovima Hoselua u svega tri minuta, od 0:1 preveo rezultat u svoju korist, pa sa 2:1 otišao na Vembli i megdan sa Dortmundom.

Kao veliki favorit, Real nije ispustio svoju priliku da dođe do jubilarnog, 15. trofeja, već je golovima Karvahala i Vinisijusa slavio sa 2:0 i tako postao apsolutni vladar Evrope!

U novom formatu Lige Šampiona, pratićemo naravno i učesnike Superkupa Evrope, gde nakon osvojenog četvrtog mesta u Seriji A, a potom i Lige Evrope, Atalanta sada napada novu istoriju!

Real je pored Lige Šampiona, sjajnu sezonu krunisao osvajanjem nove titule u La Ligi, zbog čega će bilans pokušati da upotpuni osvajanjem šestog Superkupa!

Na već fantastičan tim, satkan od fudbalskih asova, poput Vinisijusa i Belingema, u Madrid je nakon iscrpnih pregovora pristigao i Kilijan Mbape, koji će na svom debiju pokušati da se “Galaktikosima” predstavi u najboljem svetlu, dok će i mladi Endrik pokušati da zavredni pažnju Ančelotija!

Ni tim Atalante nije pretrpeo veće izmene, gde je osim odlaska Mirančuka, zadržan kostur tima na čelu sa Lukmanom i Skamakom, kojima će se pored De Ketelara ove sezone pridružiti i sjajni Nikolo Zaniolo!

Jedine susrete Real Madrida i Atalante, pratili smo tokom osmine finala Lige Šampiona iz 2021. godine, kada je posle pobede od 0:1 u Bergamu, Real rutinski slavio i u Madridu sa 3:1, a potom bio zaustavljen u polufinalu.

Jasno je da u ovakvom odnosu snaga, Real Madrid sa sobom nosi ulogu favorita, a da li će fudbaleri Atalante uspeti da se suprotstave ili je pobednik Superkupa već poznat?

Fantastični Real dolazi do šestog trofeja Superkupa Evrope ili Atalanta piše novu stranicu fudbalske istorije osvojivši prvi prestižni trofej Superkupa?

Kome pripada spektakl u Varšavi?

“Kraljevski klub” ili “Boginja” na krovu Evrope?

Promocije sponzora

Najnovije na 2ka.rs

Promocije sponzora