“Plavci” i “Redsi” u borbi za prvi trofej ravnaju račune! Ko osvaja EFL Kup?

Tokom vikenda ostaje sjajan duel kojim se na trenutak pomeramo od svih ligaških obaveza i okrećemo borbi za trofej u okviru engleskog Liga kupa! Kao što je to i do sada bila praksa, London i Vembli u nedelju od 16:00 postaju poprište velike borbe u kojoj će se nadmetati Čelzi i Liverpul!

Sa 92 tima, sveli smo priču na najbolja dva, koja su svojim partijama potpuno zaslužila da se nađu u velikom finalu!

Kao najtrofejniji klub u istoriji, koji je do sada devet puta uspevao da podigne trofej, Liverpul će još jednom biti favorit u nameri da se ispred Mančester Sitija na večnoj listi odlepi sa dve titule prednosti i dođe do dvocifrenog učinka! Isto kao i tokom čitave sezone, Liverpul je bio fantastičan i u EFL kupu, gde je od 1/16 finala dokazivao dominaciju i na kraju potpuno zasluženo stigao do Vemblija.

U svom prvom pojavljivanju, Liverpul je na Enfildu bio bolji od Lestera sa 3:1, a nakon što su “Lisice” vodile na poluvremenu, shvativši ozbiljnost situacije, Klop je izmenama potpuno okrenuo ritam meča, odakle u nastavku Gakpo, Soboslaj i Diogo Žota donose pobedu i plasman u osminu finala.

Među šesnaest najboljih, Liverpul je dočekao meč protiv Bornmuta na gostovanju, a “Redsi” su još jednom uspeli da pogode preko Gakpa, te stignu do prednosti na poluvremenu. Kada se činilo da će pogodak Klajverta za “Trešnjice” uneti dramu, samo šest minuta kasnije Darvin Nunjez pogađa metu za konačnih 1:2 i plasman Liverpula u četvrtfinale!

Tek daleko od drame, ostali smo u susretu četvrtfinala, gde je Liverpul još jednom u naletu sjajne forme, uspeo da “demolira” Vest Hem i da sa 5:1 ostvari plasman u polufinale! Soboslaj je prednost Liverpulu na poluvremenu doneo u 28. minutu, nakon čega u nastavku Džons i Gakpo podižu na 3:0. Trzaj Vest Hema usledio je preko Bovena u 77. minutu, što je samo naljutilo “Redse” koji do kraja meča dolaze do “petarde” preko Salaha i još jednog pogotka Džonsa, te nastavljaju u tom trenutku pohod na trofej.

Dvomeč polufinala, poveo je Liverpul na megdan Fulamu, gde je ponovo nakon preokreta posle pogotka Vilijana za 0:1 na poluvremenu, Liverpul u nastavku preko Džonsa i Gakpa stigao do trijumfa od 2:1, da bi u revanš susretu na Krejven Kotidžu, pogodak Dijaša u 21. minutu potpuno otklonio dramu, nakon čega Fulam uspeva da se svega pošteno oprosti od šanse za osvajanje prvog trofeja u istoriji, pogotkom Diopa za konačnih 1:1.

Za razliku od Liverpula, Čelzi je startovao rundu ranije, kada je među 64 preostala tima, “Plavcima” pod noge stigao Vimbldon, a od očekivano rutinske partije, ekipa Maurisija Poketina morala je da se pomuči za trijumf.

Poveo je Vimbldon sa bele tačke u 19. minutu, da bi na isti način, pogotkom Maduekea, Čelzi u nadoknadi prvog dela poravnao na 1:1. Malo pre nego što je meč ušao u nervoznu fazu, Čelzi rešava pitanje pobednika, pogotkom Enca Fernandeza u 72. minutu i tako sa 2:1 prolazi u 1/16 finala.

Već u drugoj rundi po “Plavce”, usledio je ozbiljan test, u kome je na Stamford Bridžu ovoga puta gostovala ekipa Brajtona. Međutim, želja i trud, viđeni su od prvog minuta, a Čelzi je sve naplatio u 50. kada je Džekson pogodio za konačnih 1:0 i prolaz dalje, ka meču sa Blekburnom.

Treći put zaredom kod kuće, Čelzi ovoga puta protiv protivnika iz nižeg ranga nije dozvolio nikakvo iznenađenje, već je golovima Badiašila i Sterlinga, već do 59. minuta imao rešeno pitanje pobednika, te rutinski slavio sa 2:0.

Ni u četvrtfinalu, Čelzi nije napuštao svoj dom, već je na Stamford Brižu dočekao fudbalere Njukasla, kojima je u tom trenutku pobeda bila najpotrebnija. I krenule su “Svrake” na sve ili ništa, kada je preko Vilsona tim Edija Houa, već u 16. minutu stigao do prednosti i na kraju vodio na poluvremenu 0:1.

Njukasl je zaključao meč, a Čelzi je bio na rubu ispadanja, sve do 92. minuta, kada Mihajlo Mudrik pogađa metu i golom za 1:1 šalje meč u penal seriju.

U njoj, uspeo je da se proslavi i naš Đorđe Petrović, koga je sreća pogledala kada je Tripije pogodio prečku, da bi zatim odbranio udarac Ričija u četvrtoj seriji i sa 4:2 poveo Čelzi u polufinale, nadomak borbe za trofej.

Prvi i jedini put kada je napustio Stamford Bridž u ovosezonskom izdanju EFL kupa, Čelzi je naišao na ozbiljan problem, kada je odgovornom i organizovanom igrom, uz set promašaja Kola Palmera, Čelzi na kraju poražen na Riversajdu od ekipe Midlzbroa sa 1:0. Jedini pogodak za “Boro” postigao je Hekni u 37. minutu meča, pa je bilo jasno da će Poketino morati da poradi sa svojim igračima pred revanš duel.

Međutim, na teren Stamford Bridža u odlučujućem duelu za plasman u finale, izašao je neki potpuno novi Čelzi, koji je stavio stvari na svoje mesto i ubedljivom pobedom od 6:1 zakazao veliko finale!

Nakon što je Hoson autogolom doveo Čelzi u prednost u 15. minutu meča, “Plavci” su osetili priliku, pa su do kraja poluvremena preko Fernandeza, Disasija i Palmera – došli do ogromnih 4:0, da bi Palmer i Madueke pogodili i u nastavku meča, te “Borou” dozvolili da preko Rodžersa u 88. minutu tek smanji katastrofu! Tako smo dobili fantastičan duel, koji ćemo u nedelju od 17 časova pratiti na Vembliju, a u kome “Redsi” i “Plavci” imaju mnoge neraščišćene račune!

U veliko finale, nakon što su poraženi od Liverpula i Vulvsa u ligi, a potom bili izviždani od svojih navijača, fudbaleri Čelzija ulaze sa nešto boljom formom, kojom su, nakon 1:3 u ponovljenom meču 1/16 finala FA Kupa slavili protiv Aston Vile, a zatim i pobedom istim rezultatom na Selhurstu protiv Kristal Palasa, fudbaleri Čelzija uspeli da osvoje veliki bod kada su na Etihadu odigrali 1:1 sa Mančester Sitijem i tako ih drugi put “sapleli” ove sezone!

Čelzi je vodio pogotkom Sterlinga od 42. minuta, da bi bod “Građanima” doneo Rodri u 83. minutu, što samo igrače Maurisija Poketina ostavlja motivisanim pred duel finala.

Sa druge strane, nakon što je prekinut nepobedivi niz u Premijer ligi, porazom 3:1 od Arsenala, Liverpul je nastavio tamo gde je stao, te ponovo “samleo” svoje naredne protivnike na putu ka ovom finalu!

Liverpul je slavio protiv Barnlija i Brentforda rutinski sa 3:1 i 1:4 i tako sačuvao prvo mesto ispred Mančester Sitija i Arsenala. Pored borbe za titulu u Premijer ligi, te borbe u Ligi Evrope – Liverpul će imati najbolju priliku za trofej i to protiv svojih “mušterija”, ekipe Čelzija.

Još od nestvarne sezone 2021. godine, kada je sa 92 boda Liverpul završio iza Sitija na tabeli, Čelzi ne zna za trijumf protiv “Redsa”.

U seriji remija, koja je trajala naredne tri godine, usledila su i dva finala, a oba puta ona su otišla na stranu Livepula.

Upravo do 9. trofeja EFL Kupa, Liverpul u finalu 2022. godine, dolazi pobedom nad Čelzijem, gde nakon fantastičnog meča i 0:0 u regularnom delu, na penalima pobeđuje sa 11:10, kada Arizabalaga lansira loptu “nebu pod oblake” i donosi novi trofej “Redsima”.

Nedugo zatim, u finalu FA Kupa, ponovo smo gledali okršaj ove dve ekipe, a kada je, takođe nakon 0:0, a potom i penal serije, Cimikas doneo pobedu Liverpulu od 7:6, nakon promašaja Mejsona Maunta.

Nakon još tri remija, a i onog od 1:1 na Stamford Bridžu na samom startu ove sezone, Liverpul je konačno prekinuo taj niz i uspeo da ponizi Čelzi u meču na Enfildu koji smo gledali u poslednjem danu januara. “Redsi” su tada preko Žote i Bredlija, uz promašen penal Darvina Nunjeza, uspeli da dođu do 2:0 na poluvremenu, dok u nastavku Soboslaj, a onda i Luiš Dijaš donose potpuni debakl.

Jedini gol u porazu Čelzija 4:1, postigao je tada Nkunku u 71. minutu, zbog čega su “Plavci” još jednom morali da odu pognute glave.

Element osvete ostaje ogroman, kada je u pitanju tim Maurisija Poketina, ali i zbog mesta na tabeli i svega prikazanog, osim šestog trofeja, Čelziju bi EFL kup mogao da donese izlaz u Evropu.

Međutim, kako je ovo oproštajna sezona Jirgena Klopa, a Liverpul silno motivisan – jasno je da će “Redsi” dati sve od sebe, kako bi osvojili deseti naslov šampiona EFL Kupa!

Vreme je da sredimo račune, a da li će nakon poraza u finalu EFL Kupa, FA Kupa, a zatim i debakla na Enfildu, Čelzi konačno uspeti da odgovore ili “Redsi” ponovo odnose sve?

Čelzi do šeste ili Liverpul do desete titule EFL kupa u fantastičnom finalu na Vembliju?