“REDSI” KAO “BRZI VOZ”! DA LI JE LIVERPUL NAJOZBILJNIJI KANDIDAT ZA TRON

Fudbalska 2024. godina, startovala je na fantastičan način utakmicom 20. kola engleske Premijer lige u kojoj je na Enfildu, Liverpul ugostio Njukasl.

Odavno je svima jasno da se najbolji fudbal igra na “Ostrvu”, a spektakl koji smo gledali prvog dana januara, meč je koji će dugo čekati na to da bude nadmašen.

Da je ozbiljan kandidat za titulu, Liverpul je pokazao već odavno, a bez poraza na Enfildu i uz to sjajnu formu prikazanu tokom “Boksing deja” i novodišnjih praznika, četa Jirgena Klopa uspela je da zasedne na čelo tabele sa 45 bodova, tri više od Aston Vile, pet od Arsenala i Mančester Sitija koji ima i meč manje.

Poslednji meč na Enfildu, u kome je Liverpul dočekao Arsenal (1:1) ozvaničen je od strane fudbalskih analitičara kao “jedan od najintezivnijih mečeva u poslednjih 20 godina” – kako onda nazvati meč Liverpula i Njukasla?

Najteže je bilo onima koji prave sažetke, zatim onima koji su preskočili ovaj meč, a potom i Ediju Hou i Njukaslu, koji je uprkos ne tako lošoj igri pao u drugi plan na Enfildu!

Iako je prvo poluvreme završeno bez golova – do kraja ih je bilo čak šest, a Liverpul je slavio sa 4:2!

Nakon poništenog gola Luisa Dijaza, prvu veliku priliku da dovede Liverpul u prednost, propustio je Mo Salah sa bele tačke u 26. minutu, da bi i gostima nakon ofsajda Dena Brna, intervencijom VAR sobe bio poništen gol u 36. minutu.

Tako je uprkos velikoj akciji u prvom delu igre rezultat ostao identičan onom sa početka, a pravu dramu imali smo prilike da pogledamo u nastavku susreta.

Lepom akcijom već na startu drugog dela igre, Salah je uspeo da se iskupi za promašen penal, kada je pogodio na asistenciju Darvina Nunjeza, ali je prednost domaće ekipe trajala svega pet minuta, nakon što Aleksandar Isak pogađa za 1:1 već u 54. minutu!

Nakon perioda mirovanja, otpočinje pravi “vatromet”! U 74. minutu meča Liverpul stiže do nove prednosti, nakon što je Diogo Žota proigrao Kurtisa Džonsa, a ovaj pogodio na prazan gol.

Samo četiri minuta kasnije Kodi Gakpo, naizgled, rešava meč i donosi Liverpulu tada ogromnih, 3:1!

Napadao je Njukasl u želji da odgovori “Redsima”, a pogodak kojim se “Svrake” vraćaju u meč, postigao je Sven Botman u 81. minutu susreta.

Sve je jači pritisak gostujuće ekipe bio na snazi, kada Liverpul u 88. minutu dolazi do novog jedanaesterca, koji Mohamed Salah ovoga puta pretvara u pogodak i donosi Liverpulu pobedu od 4:2.

Koliko je napeto bilo na Enfildu u tim trenucima, svedoči i prizor u kome Jirgen Klop ne sme da gleda izvođenje penala, već uz huk tribina slavi već sigurnu pobedu svojih momaka!

Soccer Football – Premier League – Liverpool v Newcastle United – Anfield, Liverpool, Britain – January 1, 2024 Liverpool manager Juergen Klopp reacts after Mohamed Salah scored their fourth goal REUTERS/Carl Recine

Ovom pobedom, ne samo da je sa 45 bodova uspeo da se učvrsti na prvom mestu, već je Liverpul uspeo i da obori neverovatan rekord po broju očekivanih pogodaka na meču (xG), a u meču protiv Njukasla, ova cifra zaustavljena je na nestvarnih – 7,27!

Liverpul je ovaj meč završio sa 35 udaraca ka golu rivala, a čak 16 u njegov okvir, dok u poraženoj ekipi treba istaći i golmana Dubravku, koji je sa 10 odbrana, uz odbranjen penal, sa pravom poneo nagradu za igrača utakmice, uticajem na to da Liverpul ostane na 4 pogotka i tako sačuvao čast Njukasla!

Da li ovakav Liverpul može do titule u Premijer ligi?