“Kockasti” bez prava na kiks i rasplet u grupi A u kojoj strepe “Kelti” i Mađari!

Početak druge runde takmičenja ostavljen je za sredu.

Tabele već ukazuju na to koji timovi izgledaju sigurno u borbi za osminu finala, ali i na one timove koji imaju samo još jednu šansu!

Zato u sredu od 15 časova sa Folkparkstadiona u Hamburgu, sve oči ostaju uprte u meč drugog kola grupe B, u kome se sastaju Hrvatska i Albanija.

Oba tima, iz prvog kola izvukla su deblji kraj, zbog čega je jasno da ko u ovom meču izgubi – ispada sa Evropskog prvenstva.

Bronzani sa prethodnog Mundijala, fudbaleri Hrvatske, nisu imali sreće, ali ni znanja da se protiv tradicionalno neugodne Španije iznesu na terenu, pa je tim Zlatka Dalića već nakon prvog poluvremena kapitulirao. Španija je jednostavnom igrom Ruiza i Jamala uništavala Pogrančića i Stanišića i stvarala šansu za šansom, te već nakon poluvremena imala ogromnih 3:0.

Imala je i Hrvatska velikih prilika, na kraju i penal, ali zbog ranog utrčavanja Pašalića, ni odbitak Bruna Petkovića nije uračunat kao gol.

Bez promene rezultata, Hrvatska je pretrpela ubedljiv poraz, koji će na startu drugog kola morati da opravda. Ni Albanija se nije proslavila u meču protiv “Azura”.

Iako je Bajrami uspeo da šokira, pa da najbržim golom u istoriji Evropskog prvenstva dovede Albaniju u prednost već nakon 23 sekunde, Italijani su ostali pribrani i već do 17. minuta preko Bastonija i Barele preokrenuli rezultat u svoju korist.

Do kraja meča, Albanija nije imala većih šansi, a Italija uspeva da “zaključa” meč i slavi sa 2:1.

Očekuje se bolji pristup obe selekcije, zbog čega će “varničiti” po celom terenu, a zbog svega prikazanog u prošlosti, Hrvati ostaju ogromni favoriti!

Hrvatska i Albanija se nikada u prošlosti nisu sastajale, pa ostaje da vidimo kome će pripasti prvi veliki duel?

Može li Hrvatska opravdati ulogu favorita ili “Kockasti” ostaju na konopcima?

Ima li Albanija snage za iznenađenje ili se i drugo njihovo Evropsko prvenstvo završava već u grupnoj fazi?

Već od 18 časova, furiozni domaćin Nemačka ponovo izlazi na teren, kada će protiv smušene Mađarske u meču koji pratimo na Mercedes-Benz Areni u Štutgartu, pokušati da reši sva pitanja o daljem plasmanu.

Iako je na ovo prvenstvo otišla poređena sa onom “lakom konjicom”, Mađarska ništa konkretno nije pokazala u uvodnom duelu protiv Švajcaraca, zbog čega priča o osmini finala ostaje sve dalja.

Tim Marka Rosija potpuno se izgubio na terenu, zbog čega su Švajcarci došli do rane prednosti, a onda u poslednjim trenucima prvog dela igre i do vođstva 0:2, nakon čega je bilo jasno ko će slaviti u tom duelu.

Ipak, nadu u povratak ulio je Varga svojim pogotkom za 1:2, ali je odlična Švajcarska u nastavku uspostavila kontrolu i pogotkom u sudijskoj nadoknadi došla do konačnih 1:3.

Nemci su uz vatromet na otvaranju – pružili pravi “vatromet” i na terenu na kome su rutinski i “petardom” ispratili Škote iz Minhena, pobedom od 5:1. Želja za uspostavom reda ponovo je viđena na delu, gde su izabranici Julijana Nagelsmana od prvog trenutka znali šta žele, pa se meč već na samom startu pretvorio u igru mačke i miša.

Florijan Virc započinje kanonadu, nakon koje Musijala i Haverc sa bele tačke, do kraja prvog dela donose ogromnih 3:0 u korist “Elfa”.

U nastavku igre nije se puno toga promenilo, pa Filkrug još jednom kažnjava odbranu Škotske, dok jedini pogodak za “Kelte” postiže Ridiger, koji nakon nesmotrene reakcije ulazi na listu najboljih strelaca Škota na Evropskim prvenstvima.

Ipak kao zahvalnost odličnoj publici, usledio je još jedan pogodak, koji postiže Emre Čan i postavlja konačnih 5:1.

Nakon odličnog prvog kola u grupi A, promenili su se pogledi na poredak, u kome sada Mađari nemaju prava na kiks dok pobeda, jasno, vodi Nemce u osminu finala!

Do sada, Nemci su sa Mađarskom 37 puta podelili teren, u prilično ujednačenom učinku u kome je Nemačka slavila 13 puta uz 12 remija i isto toliko poraza od Mađarske.

U novijoj istoriji, ove dve selekcije uspele su da podele bodove u remiju 2:2, gde je na minulom Euru, Nemačka kasnije zaustavljena u osmini finala, dok je Mađarska posle još jednog remija, 1:1, uspela da slavi u drugoj utakmici Lige Nacija sa 0:1.

Može li Nemačka i ovde uspostaviti red i tako praktično ponovo Mađarsku ispratiti kući ili će Mađari na krilima neke novije istorije, uspeti da podignu glavu i odrade kvalitetan posao?

Za kraj programa u sredu, preostaje nam susret u kome se Škotska i Švajcarska sastaju u 21 čas na Rajnenergija stadionu u Kelnu!

Upravo u Kelnu, Švajcarska je na delu prikazala zbog čega je nikada ne smemo otpisivati i slavila u uvodnom duelu protiv Mađara.

Meč je odlično počeo pogotkom Kvadva Due, da bi Ebišer u samoj završnici prvog dela igre doneo ogromnih 0:2. Situacija na terenu se nije umnogome menjala, pa je i pored povratka Mađara na 1:2, sa obe noge na zemlji Švajcarska odigrala do samog kraja i pogotkom Embola u nadoknadi slavila sa konačnih 1:3.

Ovom pobedom, Švajcarska je još jednom dokazala kontinuitet u svom radu, zbog čega nakon prvog kola, uz Nemce, slovi za favorita za plasman u narednu fazu.

Ako je pre početka ovog takmičenja bila autsajder, Škotska je sada još veći nakon bezidejne partije na otvaranju takmičenja.

Ostaje činjenica da su ispred sebe “Kelti” imali jako motivisanog protivnika, domaću Nemačku, ali njihovo zalaganje na terenu ne govori ništa više do toga da će na ovom Euru biti sporedni akteri.

Međutim, priliku za popravni posle “petarde”, imaće protiv Švajcaraca, a nama ostaje da vidimo da li će se Škotska psihološki vratiti na pravi put.

Već nakon 10 minuta igre, jasno je bilo koliko će teško biti protiv Nemaca, da bi nakon 2:0 na kontu domaćina Porteus napravio katastrofalan start, zbog koga je zasluženo dobio crveni karton, a Nemačka sa bele tačke došla do 3:0 na poluvremenu.

Do kraja utakmice, Nemci nisu spuštali gas, a počasni pogodak za Škote, uspeo je da postigne Ridiger, koji se svojim autogolom ističe na listi škotskih strelaca na evropskim prvenstvima.

Dok smo od Švajcaraca imali prilike da pogledamo jednu zrelu utakmicu, vrednu pomena – Škoti su ostali nemi, pa u drugom susretu imaju prilike da nas sve demantuju.

Ove dve selekcije do sada su se sastajale 16 puta, odakle Škoti imaju pozitivan skor sa 8 pobeda, spram 3 remija i 5 poraza.

Poslednji put, Škoti su slavili na Evropskom prvenstvu 1996. godine, nakon čega je viđen svega još jedan prijateljski meč, koji je 2006. pripao Švajcarcima.

Sada kada su neke stvari itekako poznate, šta nas očekuje na samom kraju drugog kola grupe A?

Da li će Švajcarska novom pobedom udaljiti Škotsku sa takmičenja ili nas zaplet tek očekuje u grupi A?